2013. február 11., hétfő

Ebben a Google vs.

Ebben a Google vs. M$ féle e-mail harcban az a legnagyobb baj, hogy az emberek nem tudják hogy működik az elektronikus levelezés, így aztán lehet nekik bármit mondani. Pedig hát az a nagy büdös igazság, hogy akárhol is legyen a levelezésünk (ha csak nem kódolgatja valami proxy útközben), abba a szolgáltató bármikor bele tud nézni. Ugyanúgy megvan a lehetősége a M$-nak, a freemailnek, a t-com-nak, a UPC-nek, akármilyen webhosting szolgáltatónak, stb. hogy belenézzen az ember levelezésébe. Az, hogy a Google-nek ez üzleti stratégiája, hogy ebből robotokkal (azt végiggondolta a kampány kiagyalója, hogy hány ember kellene erre) információkat gyűjt ki, és ez alapján reklámokat céloz, az egy dolog. Hogy mindez hol árt nekem, az már annyira nem tiszta.

Lényeg a lényegben, hogy olyan ökölszabályként jó ha tudjuk, hogy az Interneten keringő kommunikációnkba nagyon sok helyen nagyon sok mindenki belenézhet. Belenézhet az aki feltöri a wifit, aki lehallgatja a hálózatot, belenézhetnek a routerek tulajdonosai, amin átmennek a csomagok (az ember többnyire nem is tudja milyen kacifántos utat járnak be az adatok, míg eljutnak A pontból B pontba), és végül belenézhet az is, aki a levelezésünket tárolja.

Ha nem szeretnénk, hogy bárki belekukucskáljon az adatainkba (mert annyira nagyon titkosak), akkor a biztonságról nekünk kell gondoskodni. Használjunk HTTPS-t, használjunk erős titkosítást a wifi-n, és kódoljuk a leveleinket. Van erre egy nagyon jó PGP nevű szoftver. Ha kódoljuk a leveleket, akkor biztosak lehetünk benne, hogy senki nem olvas bele, csak akinek szánjuk. Más esetben pedig el kell fogadni, hogy akár a Google a szolgáltató, akár a Microsoft, akárki, az bele fog tudni nézni a leveleinkbe. Ha akar ...

http://blakedashed.org/2013/02/tovabb-folytatodik-google-vs-microsoft-haboru/
http://blakedashed.org/2013/02/tovabb-folytatodik-google-vs-microsoft-haboru/

6 megjegyzés:

  1. De se a MS, se a Google nem fog belenézni, mert nem akar. Robotok tehetnek mellé célzott reklámot, statisztikát csinálhatnak a levelekből, de ez a levél írójának vagy címzettjének nem árt.
    Ami árthat, az az itthoni céges szervereken futó levelezés esetén a céges rendszergazda, az komoly veszély lehet a bizalmas információkra.

    VálaszTörlés
  2. Honnan tudod, hogy nem néz bele? Egyszerűen rákeres például az "üzleti terv" szóra egy Google szakember és jó pár levelet át is tud olvasni. Vagy a Payza, Paypal is küld emailt, hogy milyen tranzakció történt, simán meg tudhat ezt amazt.
    Ha jó rendszergazda van választva, az nem fog a céges információk közt kutakodni. Az igen, aki nem tisztességes módon játszik.

    VálaszTörlés
  3. Kovács János A Google-nél jó eséllyel nem tudja mire keressen, de ha tudja is, túl sok találatot kap, és után még kezdeni is kéne valamit az információval. A cégnél a rendszergazda sokkal kevesebb találatot kap, és pontosan tudja mit kezdhet vele. Például egy hónap múlva át akar menni a konkurenciához dolgozni.

    Amúgy a dolgozók által a cégtől jogtalanul elvitt információ nem mese, és a erre lassan a tulajdonosok is kezdenek rájönni.

    A lényeg, a veszély mindig a céges dolgozó, vagy a céget és működési területét ismerő külső megbízott, egy távoli robot nem az.

    VálaszTörlés
  4. Egy Google-t mit érdekel a te levelezésed? Tele vannak pénzzel, agyakkal, pont tojnak rá. Én is inkább a céges rendszergazdát látom potenciális veszélynek (ha valakit választani kell a kettő közül), akinek sokkal inkább lehet érdeke az, hogy belenézzen a levelezésedbe. De igazából a lényeg szerintem nem is az, hogy ki mindenki nézhet bele, hanem az, hogy aki olyan dolgokról levelezik, ami másra nem tartozik, az titkosítsa a leveleit.

    VálaszTörlés
  5. Nem lehet tudni, hogy a google milyen fantáziát lát abban, hogy
    értékes emberek leveleit birtokolja. Adatbányászat foglalkozik az
    adatok megfelelő kinyerésével és alkalmazási lehetőségeivel.
    Rendszergazda. Nem a hirdetéseken keresztül kell idegen embereket
    keresni erre. Egy jó ismerősünk alkalmas lehet rá. Egyszerű a dolog.
    Akiről nem tudjuk, hogy megbízható személy, azt ne alkalmazzuk!
    Különben nem kéne mindent emailben megtárgyalni, a legjobb személyesen
    vagy esetleg telefonon.
    Van jó webhosting is.

    VálaszTörlés
  6. Amikor a webhostingra a szerződést kötöttük átnéztem a feltételeket, sok minden le volt írva mentésről, adatbiztonságról. De arra rá kellett kérdeznem, hogy az adatok megsemmisítése hogyan történik. Végül elfogadható választ kaptam, de látszott, hogy erre nem gondoltak és nincs benne a cég adatkezelési rendjében.

    Azt pedig továbbra is tartom, hogy az adataid ott vannak veszélyben, ahol olyanok férnek hozzá, akik tudják mik azok, és tudják is mit lehet vele kezdeni. Ja, és meg is éri nekik. A Google esetében az én adataimmal foglalkozni nem is ágyúval verébre, hanem galaktikus űrnaszáddal ostoros egysejtűre való támadás lenne.

    #pkks   #web

    VálaszTörlés