2013. február 6., szerda

Gondoltam ide is megosztom 'Tudomány' témában, mert a film alapját egy híres pszichológiai kísérlet képezi, amire...

Gondoltam ide is megosztom 'Tudomány' témában, mert a film alapját egy híres pszichológiai kísérlet képezi, amire sokszor, sok helyen hivatkoznak ...

Originally shared by Laszlo Fazekas

Egy pszichológiai kísérlet keretében 26 teljesen átlagos embert zárnak össze. Az emberek egy részét börtönőrnek nevezik ki, míg a többiek rabok. Az őrök egyetlen dolga, hogy betartassák az előre lefektetett szabályokat. A film azt a folyamatot mutatja be, hogy csupán a helyzet és a környezet hatására hogy alakulnak az emberek vadállatokká. 

Maga a film nekem annyira nem tetszett. Bár nem volt rosszul megcsinálva, nem annyira éreztem át a folyamatot. Azért ajánlanám mégis mindenkinek, mert az alapját képező pszichológiai kísérlet nagyon híres, sok helyen hivatkoznak rá, én is több helyen találkoztam már vele. 1971-ben végezték el a Stanfordon. A kísérletet végül idő előtt meg kellett szakítani, mert a résztvevők veszélyt jelentettek egymás testi és lelki épségére.

Itt lehet részletesebben olvasni a valódi kísérletről:
http://hu.wikipedia.org/wiki/Stanfordi_b%C3%B6rt%C3%B6nk%C3%ADs%C3%A9rlet

Filmajánló 

http://www.port.hu/a_kiserlet_the_experiment/pls/w/films.film_page?i_film_id=114641
http://www.port.hu/a_kiserlet_the_experiment/pls/w/films.film_page?i_film_id=114641

7 megjegyzés:

  1. Én mikor katona (határőr) voltam, még a múlt módszerben, akkor állapítottam meg magamnak, hogy bárkivel bármit meg lehet csinálni, csináltatni, csak meg kell találni a módját, meg kell teremteni a körülményeket. Ezeket a dolgokat ki kell kerülni, nincsenek ún. kemény emberek, akik majd kibírják, meg majd másképp csinálják.

    A film nekem sem tetszett, de létező dologról szól igen, a Társaslény c. könyvben is foglalkoznak vele.

    Ritka gonosz egy lény az ember...
    De mivel tud(hat)ja ezt, van lehetősége másképp is viselkednie. Mindig az egyén felelőssége.

    VálaszTörlés
  2. Ezt a végén pont így ki is mondják, amit most te. Kicsit durván hangzik, de én gondolkodtam rajta, hogy ha a náci Németországba születek, ott növök fel, vajon jó katona lennék-e? Képes lennék hideg vérrel embereket ölni, ha úgy növök fel, hogy ez jó, ezt kell, hogy ebben mérik a sikerem, stb. Szerintem aki őszintén belegondol ebbe, nem fog tudni minden kétely nélkül nemmel válaszolni ...

    VálaszTörlés
  3. MInden neveles kerdese, es hogy a szuk kornyezet valamint tarsadalom mit var el. Meg akkor is ha belul erzi valaki hogy helytelen a cselekedet. 

    Bar a filmet nem lattam es az egyeni felelosseggel egyetertek egy kivetellel. Ha a tudatmodositas vagy a helytelen viselkedesmod nevelese mar gyerekkorban elkezdodik akkor nem lehet szerintem az egyen felelossegerol beszelni. 

    Iszonyatosan fontos a tarsadalmi es tanari szuloi peldamutata. 
    Az hogy mit fogadunk el mit utasitunk el. A csendes elfogadas ugyanakkora problema.

    VálaszTörlés
  4. Sajnos én már válaszoltam erre, kétely nélkül ... igennel. És rossz volt ... és nem vagyok náci, sőt inkább szélsőségesen liberális.
    Ezért kell minden ilyen kísérletet (most nem a filmre gondolok) az első mozzanatnál megfékezni.

    Mindig kicsiny és jelentéktelennek tűnő dolgokkal kezdődik, már akkor nemet kell mondani.

    Az elfogadottság, sikeresség, összetartozás, erő, önbizalom, a családod boldogsága, sikere és felsőbbrendűség érzés, kontra szabadság, kitaszítottság, megvetés, magadra hagyottság és talán fogság, halál, a családod megkínzása, stb ... közben nagyon nehéz arra az egyetlen SZABADSÁG szóra koncentrálni, és amiatt vállalni mindent. A testi és szellemi szabadságért ... sok olyan eset van, mikor az ember az önérzete rabja, az sem szabadság.

    A szabadság szóban minden esetben ott rejtőzik a felelősség szó, mégpedig úgy tud elbújni, hogy a szabadság szó nagyobbik felét ő teszik ki.

    VálaszTörlés
  5. Az egyén felelőssége mégis megjelenik, hiszen más nem tehet semmit, más nem fog nemet mondani helyetted, ha kell. Az okozója lehet (sőt biztos), hogy nem te voltál, de az adott esetben már nincs ott anyuci vagy a tanárnéni, csak te, mikor ki kell mondani, hogy ezt NEM!

    Persze a tanár, szülő és a társadalmat alkotó egyének felelőssége kiterjed erre is, hogy olyan világot teremtsenek a gyermekeik által, amiben majd élni szeretnének. Na persze tudom, hogy nagyon kevés tiszta gondolkodású felnőtt van ... mondhatnám, hogy nagyon kevés felnőtt van. Na mindegy , ez már más téma ... illetve inkább azt mondanám, hogy most már dolgoznom kéne, na! :-)

    VálaszTörlés
  6. Kemény Zsolt Igen a vegso dontest mindig az egyen hozza meg.
    Milyen nehez tud lenni idonkent. Megha olyan "aprosagrol" van is szo hogy ravegyuk magunkat a munkara. :)

    VálaszTörlés
  7. Igen, meg nem lehet állandóan odafigyelni ... sajnos.

    VálaszTörlés