Lehetne csinálni egy olyan Google AppEngine-en alapuló szolgáltatást, hogy a felhasználó bejelentkezik Google accounttal, és egy online editorban szépen összerakhatná magának JavaScriptben az alkalmazást. Akár verzió kezelő rendszerekkel, vagy Google Project Hostinggal is össze lehetne kötni, és akkor akár többen is dolgozhatnának egy app-on online.
Főleg azoknak lenne hasznos egy ilyen, akik nem profi programozók, de van egy jó ötletük. Az AppEngine ugyanis megold minden infrastrukturális gondot, szétkeni az app-ot szervereken, bármeddig skálázható, stb. a JS pedig könnyen tanulható, és ha valaki kis energiát fektet belé, esélye van, hogy viszonylag rövid időn belül nulláról felépítse az ötletét.
Ez az ötlet is a code.org kapcsán jött, hogy vajon lehetne-e olyan rendszert csinálni, ahol minden előképzettség nélkül csak úgy nekiül az ember, és szépen folyamatosan akár pofi alkalmazást faraghat. Ez szerintem alkalmas lenne ilyenre. Ki kellene tölteni egy pár mezős formot, egy kattintás, és már kész is a projekt, és lehet írni a szerver oldali scriptet. Az induláshoz elég annyi, hogy az ember egy hétvége alatt lenyom egy alap JS és egy alap HTML tanfolyamot. Innen pedig már szép apránként el lehet kezdeni építeni az ötletet akár profi szolgáltatás szintjéig is, hiszen az AppEngine alkalmas arra, hogy akár több milliós forgalmat lekezeljen.
Ez most csak úgy eszembe jutott. Talán érdemes lenne megcsinálni is. De az is lehet, hogy már van ilyen.
Google a javahoz is csinálhatna ilyet. Android fejlesztés online. Debug módban apkt küldene a telefonodra vagy a pc-s emulátorodba, a releasenél meg a playstoreba. A forráskódot meg agyon elemezhetné biztonság szempontjából. Stb.
VálaszTörlésJó ötlet ez is! Akár a két dolgot lehetne is kombinálni. Fejleszthetsz vele szerver oldalt js-ben, kliens oldalt js-ben, meg app-ot js-ben.
VálaszTörlésTuti van már valami hasonló kezdeményezés :)
VálaszTörlésEn jelentleznek tesztalanynak. Kelloen tudatlan vagyok :)
VálaszTörlésZoltán Gyulai Amúgy szerintem is. Azért is írtam le inkább, ahelyett, hogy nekiállnék fejleszteni. :)
VálaszTörlésEgy kukkot nem értek belőle, de ha kész lesz szóljatok, mert én is akaroook! XD
VálaszTörlésAnnyi lenne a lényeg, hogy JavaScript-ben írhatod meg a szerver oldalt (amit most pl. PHP-ben, vagy hasonlóban csinálsz), és ehhez kapnál egy böngészős fejlesztőkörnyezetet is. Tehát belépsz Google accounttal, megadsz olyan adatokat, mint az oldal neve, url-je, ilyesmi, és rögtön egy webes szerkesztő felületen találod magad. Itt mondjuk szépen JavaScript-ben megadhatod, hogy milyen URL-re mit csináljon, és így fejleszthetsz oldalakat. Igazából olyan lenne, mint a node.js, csak a Google infrastruktúráján futna. Lehetne benne nagyon egyszerű dolgokat csinálni, de akár nagyon bonyolultakat is. Az egyik nagy előny, hogy ugye JavaScript, ami nagyon könnyen tanulható, mégis hatékony nyelv, a másik, hogy webes IDE, tehát semmit nem kell telepíteni. Csak te kellesz hozzá, az ötleted, meg némi kitartás.
VálaszTörlésÚgy nézem, ez a Cloud9 (https://c9.io/) pont ilyen, bár nem annyira felhasználóbarát, meg ugye nem Google AppEngine. Szóval valami ilyesmit tudnék elképzelni, csak barátságosba, ami elé leül a 12 éves kölök, és összepattintja a következő Facebookot.
VálaszTörlésBalazs Nadasdi Te ismered ezt a Cloud9-et? Mintha te írtál volna róla valahol.
Igen hasznalom is. Mi erdekel?
VálaszTörlésHát, igazából csak annyi, hogy menyire használható, mennyire bonyodalmas, stb. Azt láttam pl. hogy terminált kell használni a node modulok telepítéséhez. De legegyszerűbb, ha kipróbálom. :)
VálaszTörlésAmúgy mondtad, hogy használod. Nálad mennyire működik ez a cloud-ban fejlesztés? Nem hiányzik az offline szerkesztő? Lehet így jól, hatékonyan, nagyobb projekteket is fejleszteni?
Na, meg is néztem. Ez elég jó kis cucc. Beléptem GitHub acc-al (kár, hogy Google acc-al nem lehet), generált is nekem egy demo projektet. Megnyitottam, volt benne node.js, php, python minta. Kiválasztottam a php-t, run, és fut. Tanulni szerintem biztos nagyon jó. De talán fejleszteni is. Tetszik. Ez kb. olyan mint amit írtam.
VálaszTörlésTalán annyi, hogy egy kezdő fejlesztőnek a node api kicsit bonyodalmas, vagy ijesztő lehet. Jó lenne erre valami keret, ahol mondjuk felsorolod, hogy milyen url minta eseté milyen script fusson le.
Neha fogja magat es beakad valami es folyamatosan kidobal, tehat en megszoktam ott a soronkenti mentest, ahogy regen csinaltam :)
VálaszTörlésHasznalhato. Folyamatosan fejlesztik. Nagyobb munkakhoz nem hasznalom, De ha nincs elottem a sajat gepem valamilyen rejtejes okbol, akkor egybol ide fordulok. Peldaul multkor ugyeletben ultem a gepem 3 szobaval arrebb volt es szerettem vonlna kijavitani egy hibat az Octopress-es blogomban, ami ugyebar git alapon van. Beleptem, kimasoltam herokurol a git cimet, clone, gyorsan rajottem, hogy a PORT-ra, ahogy a devfolyamos cikkben is irtam nem a PORT-ot hasznalja, hanem a C9_PORT-ot igy beraktam ezt a kis fixet es mar tesztelhettem is. A gepem nem kellett hozza, amikor kesz voltam ment a push otthon meg pull es irtam rola a cikket, hogy mikent allitottam be :)
Miert nincs Google login? Logikus ^^. bitbucket es github login van, mert hat logikusan a ketto kozul tarolod valahol a git repodat, ha cloud-ban mozogsz. Persze ettol elterhetsz, de ha mar cloud editort akarsz hasznalni, akkor valoszinuleg a kodot is valahol tarolod fent nem sajat szerveren. Es hat hol ha nem a ketto kozul valamelyiken? ^^. #szerintemlogikus
Hát, tárolhatnád Google Project Hostingon is. Meg ugye eleve cloud9-en is fent van, ha nem kell verzionálás. Én olyan szemmel próbálom most nézni, hogy valaki neki ül megtanulni programozni. Mondjuk codeacademy-n végignyomja a JavaScript-et, és a HTML-t, és nekiállna valami kis projektnek. Szóval egy ilyen kezdőnek azért GitHub meg BitBucket még ködös fogalmak, ellenben Google accountja jó eséllyel van, és azzal be tudna lépni. Persze, egy profinak már kell majd a verziókezelő, de ez szerintem gyakorlásra is jó platform lenne. Sőt, szerintem arra igazán jó. Amúgy tetszik nagyon, most próbálgatom.
VálaszTörlésLaszlo Fazekas ha valaki mondjuk Code Academy-n vegignyomja, akkor azert valoszinuleg talalkozik a git fogalmaval es gyorsan eljut mondjuk a Code School igyenes git gyorstalpalojahoz, ami Github-on mutatja be.
VálaszTörlésGoogle Code meg ha jol emlekszem nem tud Git-t (legalabbis utoljara mikor evekkel ezelott neztem subversion meg mercurial volt) ez meg a verziokovetes alatt a git-et hasznalja. Termeszetesen hasznalhatsz helyi tarhelyet is, viszont akkor meg ott a sima regisztracio Github es Bitbucket nelkul.
Es valljuk be ezen felsoroltak mellett a legnagyobb esely meg mindig az altalam leirtak =P
Van már Git Google Code Hostingon. Persze, lehet regisztrálni, csak Google acc-al egyszerűbb lenne.
VálaszTörlésugyan annyi mint Github accal =P Google acc se mindenkinek van =P Ismerek olyat akinek nincs csak Facebook accja :)
VálaszTörlésJó, igazából részletkérdés ... :)
VálaszTörlésBalazs Nadasdi node.js alatt milyen app framework-öt érdemes használni? Express-t ajánlgatják.
VálaszTörlésEn is azt hasznalom, csak van mar par modulom hozza, amit meg lusta voltam publikalni. :)
VálaszTörlés