2013. július 1., hétfő

A "Mi az élet értelme?" kérdésnek önmagában azért nincs értelme, mert csak adott kontextusban értelmezhető,...

A "Mi az élet értelme?" kérdésnek önmagában azért nincs értelme, mert csak adott kontextusban értelmezhető, globálisan nem.

Az egyén szempontjából szerintem mindössze annyi a lényeg, hogy jól érezze magát. Örülni kell a létezésnek, és "élni a lehetőséggel" amíg lehet. Bármilyen más preferencia szerintem ennek van alárendelve. Még az önfeláldozás célja is valahol az önös érdek, mert jobban érezzük magunkat tőle, és mardosna a lelkiismeret, ha nem tennénk meg. Ennyire egyszerű.

A közösség, vagy más emberek szempontjából az egyén életének értékét az adja, hogy mennyit tett a közösségért, vagy másokért. Ezért olyan nagy veszteség mondjuk egy tudós, vagy egy jó ember elvesztése. De ez csak mások preferenciája. Az egyén szempontjából ez nem jelenti azt, hogy tudósnak, vagy csak úgy egyáltalán jó embernek kellene lennie. Az ő szempontjából azért lehet értelme ennek, mert ettől érzi jól magát.

És végül globálisan, az egész univerzum szempontjából (merthogy implicit módon így szoktuk feltenni, és érteni a kérdést) az egyén életének semmi értelme nincs. Ugyan mit számít a világegyetem végtelenjéhez képest a porszemnyi földön mindössze villanásnyi ideig jelenlévő emberi kultúra létezése? Egyszer majd eltűnik az egész, mintha sosem lett volna, és senki nem fog emlékezni rá. Ugyanúgy, ahogyan eltűnik az egyén is, majd azok is, akiknek valaha valamit is számított a léte.

Az ember élete olyasmi mint egy kis hullám, vagy inkább csak amolyan fodrozódás a vízen. A semmiből lesz, és idővel ugyanúgy semmivé foszlik el. Talán hatással van más hullámokra, egyesek talán nagyobb fodrok, mások csak kisebbek, de összességében nincs nagy jelentősége egy kis hullámnak a víz felszínén.

Igazából talán többet nem is érdemes foglalkozni a kérdéssel. Inkább megyek labdázok kicsit a kölökkel ... ;)  

#blog

9 megjegyzés:

  1. Az alapvető kérdést, szintén azon csoportba helyezem, ahol először is magát a kérdést kellene tisztázni.
    Nem véletlen, hogy a némileg a kérdésben megidézett klasszikus is így felel, hogy
    " Ha megérted a kérdést, akkor megérted a választ is." , ami ugye a 42:)

    VálaszTörlés
  2. Zsolt Jánoska Az a hullámok interferenciája. :) De igazából a lényegen szerintem nem változtat.

    Nádi András Végülis talán a kérdés kontextusba helyezésével tisztázod azt. Bár mondjuk ebben nem vagyok biztos. Mondjuk szerintem az talán egy értelmes kérdés, hogy mi a célja valaki életének. És talán egy korrekt válasz rá, hogy jól érezze magát. Talán ...

    Laszlo Szabo A hit az még egy külön tészta. Szerintem nem visz közelebb a válaszhoz, csak azt hiszed, de valójában csak elodázza azt. Ha a keresztény vallást nézed, akkor valami olyasmi a lényeg, hogy élj keresztényi életet a földön, és akkor jó lesz neked a túlvilágon. De ezzel csak elodázta a kérdést, hisz akkor az a kérdés, hogy mi az örök életed értelme. Végül mindig az értelmetlenséghez jutsz, ha globálisan próbálod vizsgálni. Az eredmény pedig szerintem megint ugyanaz, hogy érezd magad jól. Ha a keresztény vallásnak hiszel, akkor élj az alapján, hogy utána jó legyen neked, ha budhista vagy, akkor annak megfelelően, stb. Szóval a vallás szerintem az élethez való viszonyodat befolyásolja, de választ nem ad a kérdésre az élet értelmét illetően. Csak úgy csinál ...

    VálaszTörlés
  3. Laszlo Fazekas valami hasonlóra gondoltam/gondolok. Vagyis, hogy a kérdés, egy valaki Életére vagy az Élet egészére - körforgás, meg minden - vonatkozik.

    VálaszTörlés
  4. Szerintem meg nem kéne hogy legyen egyéni élet értelme... Éppen az hogy az ember egy porszem a világban teszi értelmetlenné azt, hogy a porszem boldogsága lényeges. Szerintem túl egoista nézet ez így (a politikusok ez szerint élnek ezek szerint xd) Az élet értelme szerintem az amit az ember maga után hagy, leginkább tudás. Azért, mert a tudással képes az ember egyedül túllépni valamilyen szinten ezen a porszemnyi méretre korlátozáson.

    VálaszTörlés
  5. Aztán az is eszembe jutott, hogy miért ez lenne az élet értelme? És mi van azokkal, akiknek akkor jó, ha másnak/másoknak nem jó? És továbbá ott vannak az egyéb élőlények, mint állatok, növények. Nekik mi az életcéljuk, pláne, ha mondjuk nem haszon állat/növény?

    VálaszTörlés
  6. Levente Hallai Seiler Régebben én is így gondolkodtam, de valójában az egyén szempontjából a halállal vége a világnak. Miután meghaltál, alapvetően mindegy neked, hogy mi történik, hogy mit hagytál magad után. Ez szerintem a második kategória, a te életed értelme mások szempontjából. Akiknek értékes a te tudásod, vagy akiknek pozitívan befolyásoltad a sorsát azok szempontjából a te életed értékes volt. De ez nem a te preferenciád. Te valójába csak azért akarsz tudásra szert tenni, azért akarsz valamit hagyni magad után, mert jó erre gondolni, és ez boldogsággal tölt el. De igazából a te szempontodból csak ennek a tudata a lényeg.

    Nádi András Mondjuk így, ha egy kalap alá veszünk minden élőlényt, akkor kezdi értelmét veszíteni a kérdés. Egy növény pl. nem érez. Jó az neki, hogy van? Meg akkor ugye hol a határ. Elvileg az élő anyag komplex formába szervezett élettelen agyag. Van élete egy baktériumnak? Egy vírusnak? És egy számítógépnek?

    VálaszTörlés
  7. Hát ha abból indulunk ki, hogy a faj túlélése a lényeg, az ember számára akkor is átvette a tudás ezt a szerepet, mert nem az élelem elejtése már a cél, hanem a sikeres technológia. Lehet hogy bennem a hiba, de szerintem nem lehet az élet értelme ilyen személyes apró dolog, muszáj hogy a közösség szintjén legyen valami.

    VálaszTörlés