2013. szeptember 9., hétfő

Sokáig ment a találgatás, hogy a Google-nek lesz-e saját oprendszere.

Sokáig ment a találgatás, hogy a Google-nek lesz-e saját oprendszere. Aztán ugye megjelent az Android, de igazából van nekik valami még érdekesebb, az pedig a Chrome. Amikor megjelent a Chrome, már akkor lehetett sejteni, hogy ez nem egy szimpla böngésző. Volt saját feladatkezelője, minden modul külön process, stb. amik inkább oprendszerekre jellemzőek, mint böngészőkre. Most pedig már van saját "startmenüje" is, ami beépül a gazda oprendszerbe. Komplett alkalmazásokat futtathatunk alatta, és ráadásul nem kell elköteleznünk magunkat mellette, mint ahogy mondjuk Linux és Windows között kell választanunk, mert ez egy gazda oprendszer felett fut. Tehát a Chrome-ot önmagában (nem csak a Chrome OS-t) nevezhetjük a Google operációs rendszerének. Ha majd a mobil változat is utoléri a desktopot, akkor talán (és ez egy nagy talán) sokkal relevánsabb lehet, mint az Android, sőt azt sem tartom kizártnak, hogy pár év múlva az Android alap tartozékává fog válni. Szóval szerintem érdemes odafigyelni a Chrome-ra, és a webes app-okra, mert a jövőben jó eséllyel ez lehet a vezető szoftverfejlesztési trend.

#blog

4 megjegyzés:

  1. Annyira szépen írtál a ChromeOs-ről, hogyy most elővennék egy Chromebookot és jól kipróbálnám:)
    Az egyik netbookra a héten rá is repül:)
    http://chromehungary.blogspot.hu/2011/07/hogyan-telepisd-hivatalos-chromium-os-t.html

    VálaszTörlés
  2. Azért ennek még kell szerintem, hogy használható legyen. De mondjuk el tudok képzeli a jövőben full webes app-okat WebGL alapon Google Glass-on futtatva.

    VálaszTörlés
  3. Inkább olyan ez, mit egy Java runtime. Az oprendszer az szerintem kezelje csak a perifériákat, az a klasszikus feladata. És ahogy a Java runtime is egy elég nehézkes valami, úgy a ChromeOS se hiszem, hogy jobb lenne.

    VálaszTörlés
  4. Nekem inkább az Active-X jut eszembe, persze a Java runtime és a Flash mellett. Csak utóbbiak tudnak platform és böngészőfüggetlenek is lenni, míg az Active-X kötve van Windowshoz és IE-hez.

    Ezek alapján inkább ezzel tűnik hasonlatosnak a böngészőfüggőség miatt, noha próbál platform is lenni.

    VálaszTörlés