2015. november 22., vasárnap

Vajon hányan férhetünk el egy emberi agyban?

Vajon hányan férhetünk el egy emberi agyban?

Az ilyen személyiségzavaros esetek mindig lenyűgöznek. Lehetséges vajon olyan állapot, mint a filmekben, ahol az egyes személyiségek egymással kommunikálva képesek együtt élni az alany által képzelt világban? És vajon hány személyisége lehet egy embernek? És ha géntechnológiával növesztenénk egy ház méretű agyat, abban elférne az egész emberiség? Vagy ha egyszer képesek leszünk ilyen agyat növeszteni, utólag feltölthetnénk-e magunkat belé? Élhetnénk vajon így, egy magunk által alkotott, tökéletes világban, édeni körülmények között? Nagyon jó sci-fi alap, de sok száz év múlva talán valós alternatíva lehet, amikor mondjuk el kell hagynunk a haldokló földet, vagy éppen kis erőforrásigénnyel indítanánk csillagközi űrhajókat. Habár jobb ötletnek tűnik egy digitális agy fejlesztése, sosem lehet tudni. Mindenesetre jól hangzik: a tudtahasadás, mint az emberiség jövőjének záloga ... 

http://index.hu/tudomany/2015/11/22/egy_szemelyisegzavaros_vak_no_kepes_latni_ha_masnak_kepzeli_magat/

#blog  
http://index.hu/tudomany/2015/11/22/egy_szemelyisegzavaros_vak_no_kepes_latni_ha_masnak_kepzeli_magat

7 megjegyzés:

  1. OFF: A ház méretű agyról egy gondolat: az agy teljesítménye csak egy bizonyos szintig növelhető a méret növelésével, mert utána olyan távol kerülnek egymástól a neuronok, hogy a kommunikáció túl lassúvá válik. Legalábbis ezt olvastam valahol. Nem az agy mérete, hanem a komplexitása számít, bármit is jelentsen az, ezért vagyunk állítólag okosabbak az elefántnál, hiába van annak jóval nagyobb agya.

    VálaszTörlés
  2. Robert Cartman - az agy teljesítménye a benne levő kapcsolódások (neuronok) számával nő, valóban. Viszont azért egy elefánt méretű aggyal megáldott, de neuronsűrűségét megtartó agy joval fejlettebb lenne a mai emberi agynál ;)

    https://www.quantamagazine.org/wp-content/uploads/2015/11/Brain_Lineup_615.jpg

    VálaszTörlés
  3. Zsolt Menyhart én ismerek embert, aki a vizidisznó szintjén áll.
    (másrészt ha a fenti ábra jó, akkor 229g-nyi gorilla agyban van annyi neuron, mint egy 2848g-os elefánt agyban. Feltéve hogy a szervek sűrűségében nincs ilyen brutális különbség (mint ahogy pl. az egyéb szövetek terén sincs 1:10 arány), a kérdés annyi, hogy mi az elefánt agyában a többi 2620g?)

    VálaszTörlés
  4. Egyébként a sejtek is különböző méretűek lehetnek - ebből adódóan lehet kevesebb idegkapcsolódás az elefánt agyában.
    Csak példa, épp a napokban láttam ;)
    http://www.iflscience.com/plants-and-animals/fruit-flies-have-biggest-sperm-world-0

    VálaszTörlés
  5. Robert Cartman Itt nem feltétlenül kell "agynak" lennie az agynak. El tudnék képzelni mondjuk valami nagy növényszerű izét is (olyasmit, mint az Avatarban), amiben elektromos impulzusok közlekednek, akár több csomópont (kvázi neuron) közreműködésével is. Megfelelő kialakítás mellett a távolság nem feltétlenül jelentene akadályt, mert az elektromos impulzus amúgy gyors. Érdekes eljátszani a gondolattal, hogy a mai technológiánk talán zsákutca, és a valódi virtuális valóságot és mesterséges intelligenciát növeszteni fogjuk, úgy, mint egy növényt. Talán feleslegesen küszködünk a nonobotokkal, amikor a természet tálcán kínál egy jó megoldást.

    VálaszTörlés
  6. Zsolt Menyhart Oké. :) A wiki szerint a teljes emberi agy 1.2x kg, nem csak a cerebral cortex. Ráadásul teljes agyra (+ idegrendszer) ~ 100 milliárd, az agykéregre 19-23 milliárd neuront írnak. Teljes elefánt agyra (és idegrendszerre) 267 milliárd, agykéregre 11 milliárd neuront. Hosszúszárnyú bálnára 37 milliárd agykérgi neuront, ami az emberi duplája. tehát sem a kép, sem a megállapítás (az agy teljesítménye a benne levő kapcsolódások (neuronok) számával nő) nem egészen jó. Ja, a férfiak agyában jó 20%-kal több a neuron. És mégis, mire mennek vele. :)

    VálaszTörlés