Azért érdekes belegondolni, hogy ha hasonló módon egy kellően komplex neurális hálózatba rögzítenénk egy ember életének minden mozzanatát (mondjuk egy kamerás, mikrofonos okos szemüveget hordana folyamatosan), akkor a neurális háló mennyire élethűen lenne képes utánozni őt.
https://sg.hu/cikkek/121701/chatbotban-el-tovabb-egy-fiatalember
https://sg.hu/cikkek/121701/chatbotban-el-tovabb-egy-fiatalember
Azt tudom, hogy már láttad ezt a sorozatot (a kereső csodákra képes), Laszlo Fazekas :) Így a többieknek ajánlom, akik még nem találkoztak vele.
VálaszTörlésBlack Mirror s02e01 - Be rigth back:
Itt lényegében ugyanaz történik mint a cikkben, ám a sorozat készítői ennél is messzebbre mennek: először csak csetbot formájában él tovább az elhunyt, aztán a hangja alapján telefonhívások formájában, majd végül... (nem lövöm le a csattanót).
trailer:
https://youtu.be/VwhTXzvKqF0
imdb:
http://imdb.com/rg/an_share/title/title/tt2085059/
Ajánlom még ezeket az epizódokat, melyek a témához kapcsolódnak:
- s01e03 - The Entire History of You:
Mindenkiben van egy beültetett chip, amely mindent rögzít, amelyet az okos kontaktlencsén keresztül látunk. Így például vissza tudjuk játszani az egész napunkat. A gond ott kezdődik, amikor egy pár összeveszik, és a nő letiltja a fickót. Manapság ez kimerül a különféle social felületeken való tiltásban, ám ebben a sorozatban ez durvább: a fickó hiába van a nő közelében, mert a kontaktlencse nem engedi, hogy lássa - eltorzítja a nő hangját és kicenzúrázza az arcát...
https://youtu.be/3bFCqK81s7Y
- White Christmas:
A saját tudatunkból és személyiségünkből létrehozott mesterséges intelligencia a legjobb személyi asszisztens. Egy cég így készíti el mindezt, személyre szabva. A tudat egy kapszulába van bezárva, és egyetlen célja az, hogy gazdáját napi szinten kiszolgálja, és irányítsa az okosotthon minden négyzetcentiméterét. A gond akkor kezdődik, amikor a kapszulába zárt intelligencia öntudatra ébred, és megkérdőjelezi saját sorsát...
Ezeket az epizódokat ajánlom a sorozatból azoknak, akik hasonlóan érdeklődésűek, és szeretnének elgondolkodni azon, hogy a mostani tech újdonságok hová vezethetnek. Az általam ajánlott epizódok lelkileg nehezen emészthetőek, ám éppen ezért hívtam fel rájuk a figyelmeteket.
Két problémás dolgot látok benne (ha tudnánk is rögzíteni mindent):
VálaszTörlés1) Az ember felejt. A kevésbé releváns emlékek megfakulnak, eltűnnek, és a releváns emlékekből is gyakran csak egy-egy kép, érzés marad meg. Ezt a "szűrőt" nem tudom mi alapján lehetne elkészíteni, de az biztos, hogy komoly hatása van a személyiségre (megbocsájtás, rossz emlékek felejtése, szelídülése).
2) Ha az aktuális helyzetről csinálunk is egy "lenyomatot", abból hiányzik a továbbfejlődés lehetősége olyan értelemben, hogy teljesen másfajta érzések, ingerek érik a virtuális személyiséget, mint az igazit, így nagyon más úton fog továbbfejlődni (lásd microsoft chatbot - Tay - esete).
Ez a chatbot nagyon durva ötlet. Jelentkeztem a Replika oldalra, várom az aktiválást, a regisztráció már megvan.
VálaszTörlésFelejtés: A legnagyobb előnye a MI-nak a nem felejtés, az időtlenség. Emiatt nem lesz ember. Ha emberré akarjuk formálni, akkor egy veszteséges tömörítés kell az adatokra, melynek túlélő algoritmus optimalizálja mindig a helyet. Minél jobban arra késztetjük az algoritmust, hogy csak a fontos, túlélést segítő adatok maradjanak meg a lehető legkisebb helyen, annál jobb lesz az emlékezés hatékonysága, és annál jobban fog hasonlítani egy céltudatos emberre.
Arra nagyon kíváncsi lennék, hogy ha valakinek a szövegeiből/gondolataiból (ha be lehetne szerezni elég sokat) csinálnánk egy chat botot, és az illetőt leültetnénk vele szemben, anélkül hogy tudná, kivel "beszél", mi lenne a végeredménye.
VálaszTörlésUuuuu, na, erre nagyon kíváncsi vagyok én is! 😀
VálaszTörlés