Nagyon emberi a mozgása. Én egy pillanatig gondoltam rá, hogy egy hasonló magas emberre motion capture érzékelőket kötöttek és csak az ő mozgását másolja le.
Valószínűleg emberről tanították, vagy más módon mintázták a mozgását. Tényleg nagyon emberi. Pl. a végén mikor megérkezik, picit remeg a lába, hogy stabilizálja magát
+ amikor a végén a magasra ugrik fel, felpattan, felrántja a "térdét", és teljesen merev marad "csípőtől" lefelé. Egy ember ezt nem így csinálja. + mikor 180°-ot fordul, és a túlfordulást a jobb kéz "becsápolásával" kompenzálja. Teljesen autonóm. Nagyon ügyes.
Nagyon érdekes a kérdés, mi van, ha egy MI-nek azt mondom: itt ez a test csurig szenzorral, erre meg erre képes, így használjuk általában (ember), csináld. Meddig juthat el vajon? Úgy értem: az evolúció (meg a sok esés-kelés) mennyire csiszolta tökéletesre az emberi mozgást? Juthat-e arra az MI, hogy teljesen rosszul (kevésbé hatékonyan) használjuk? Mennyire adaptív az emberi agy, pl. 30kg súly cipelése esetén? Mennyire lesz azonos a gép és az ember mozgása extrém körülmények között? Egyáltalán: emberi mozgást akarunk, vagy az adott hw-nek megfelelő, tökéletes mozgást (ami aztán meglepően emberi lesz)?
Nem feltétlenül lesz emberi, sőt! A mozgás nagyban függ a fizikai paraméterektől, pl. mennyire erős az a tartószerkezet/csont/izület, mennyire erős az az izom/motor. Sokkal erősebb motornál szerintem lehet, hogy más mozgásforma lenne az optimálisabb - amit az ember például nem tud.
o.O
VálaszTörlésNagyon emberi a mozgása. Én egy pillanatig gondoltam rá, hogy egy hasonló magas emberre motion capture érzékelőket kötöttek és csak az ő mozgását másolja le.
VálaszTörlésValószínűleg emberről tanították, vagy más módon mintázták a mozgását. Tényleg nagyon emberi. Pl. a végén mikor megérkezik, picit remeg a lába, hogy stabilizálja magát
VálaszTörlés+ amikor a végén a magasra ugrik fel, felpattan, felrántja a "térdét", és teljesen merev marad "csípőtől" lefelé. Egy ember ezt nem így csinálja. + mikor 180°-ot fordul, és a túlfordulást a jobb kéz "becsápolásával" kompenzálja. Teljesen autonóm. Nagyon ügyes.
VálaszTörlésValószínű az emberi mozgást vették alapul, azt "korrigálja" aszerint ahogy az egyensúly kívánja.
VálaszTörlésMindenesetre nagyon durva. A napokban tettem fel egy posztot a sárga kutyáról is, a korábbi verzióinak is vannak érdekes videói:
youtube.com - Meet Spot, the robot dog that can run, hop and open doors | Marc Raibert
(9. perctől jön a robot)
Nagyon érdekes a kérdés, mi van, ha egy MI-nek azt mondom: itt ez a test csurig szenzorral, erre meg erre képes, így használjuk általában (ember), csináld.
VálaszTörlésMeddig juthat el vajon? Úgy értem: az evolúció (meg a sok esés-kelés) mennyire csiszolta tökéletesre az emberi mozgást? Juthat-e arra az MI, hogy teljesen rosszul (kevésbé hatékonyan) használjuk? Mennyire adaptív az emberi agy, pl. 30kg súly cipelése esetén? Mennyire lesz azonos a gép és az ember mozgása extrém körülmények között? Egyáltalán: emberi mozgást akarunk, vagy az adott hw-nek megfelelő, tökéletes mozgást (ami aztán meglepően emberi lesz)?
Nem feltétlenül lesz emberi, sőt! A mozgás nagyban függ a fizikai paraméterektől, pl. mennyire erős az a tartószerkezet/csont/izület, mennyire erős az az izom/motor. Sokkal erősebb motornál szerintem lehet, hogy más mozgásforma lenne az optimálisabb - amit az ember például nem tud.
VálaszTörlésExactly. Ezért érdekes a kérdés, hogy mit is csinál pontosan a Boston Dynamics?
VálaszTörlésTüdüm tüm tüm tü tüm, tüdüm tüm tüm tü tüm...
VálaszTörlésEgyelőre talán kutató labor, de hogy ki pénzeli, és minek a reményében, az érdekes kérdés.
VálaszTörlés