Ha valaki rögtön ki is próbálná az itt frissen megszerzett PHP tudását, annak hasznos lehet a Cloud 9 (https://c9.io). Ez egy online szerkesztő + futtató környezet. Minden egyben van, és pár perc alatt el lehet vele kezdeni a fejlesztést. Regisztrációt követően bejelentkezés, és create new workspace. Itt létrehozzuk a php fájlt, megnyitjuk, begépeljük a kódot, majd jobb felül Run. Alul megjelenik egy link, arra kattintva jobb oldalon megnyílik a böngésző, ahol láthatjuk az eredményt. Ennyi. Ha felül a Run módot Debug módba kapcsoljuk, és úgy futtatjuk, akkor minden változtatás után simán egy frissítéssel megnézhetjük a változtatás eredményét.
Aki inkább lokális gépen fejlesztene Windows alatt, annak a xampp (http://www.apachefriends.org/en/xampp.html) lehet hasznos. Ez egy komplett összerakott PHP + Apache + MySQL kombó. Installálás után elindítjuk az apache-ot, majd a htdocs könyvtárban létrehozunk egy alkönyvtárat, mondjuk test néven. Ide hozzuk létre a php fájlokat (pl. test.php), amiket a http://localhost/test/... (pl.: http://localhost/test/test.php) érhetjük el.
Egyik megoldás használata sem bonyolult, így pár perc alatt összeállíthatjuk magunknak a tesztkörnyezetet, ahol frissen megszerzett tudásunkat tesztelhetjük ...
https://c9.io
Egyszer mar ide tevedtem a Cloud9-re de aztan annyiban maradt az ismerkedes. Meg fogom probalni.
VálaszTörlésEn eddig mindig locale gyakoroltam eppen a Xampp csomaggal amit emlitettel. Egy-ket honappal ezelott kerult itt a Pluson szoba hogy lehetseges lenne e online fejleszteni, vagy egy pendriverol futtathato munkakornyezetet osszerakni. Itt nagy divatja van az ugynokok altal kikozvetitett par honapos contract meloknak, ezert erdemes felkeszulni ra, hogy barmikor barhol, barmilyan oprendszer alatt dolgozni tudjon az ember, lehetoleg a megszokott eszkozeivel, a megszokott munkakornyezetevel.
Laszlo Fazekas Latom meg is lehet osztani. Ez azt jelenti, hogy a kodomat megosztas utan mas is lefutatthatja es ellenorizheti az eredmenyt? Netan javasolhat valtoztatasokat? Tudom, miert nem probalom inkabb ki :) bocs turelmetlen vagyok :)
VálaszTörlésIgen, többen is dolgozhattok egy kódon. Akinek adsz rá jogot, az belepiszkálhat, meg ugye ha publikus, bárki belenézhet, talán le is klónozhatja, futtathatja, stb. Tehát talán arra is ideális lenne, hogy a példakódjaidat ott hozod létre, és megosztod itt, hogy aki akarja, klónozza le, próbálja ki, írja át, stb.
VálaszTörlésHa projekten dolgozol, akkor már jobb a GitHub. Ott azért szofisztikáltabb módon lehet mindezt. Ott leklónozod a cuccot, beleírsz, aztán küldhetsz egy pull request-et a kód gazdájának, hogy olvassza be a te kódod a sajátjába, meg saját magadnak csinálhatsz verziókat, stb. Ezt is lehet cloud9-el együtt használni, de ez már egy picit bonyolultabb. Én írtam róla egy kis ismertetőt (http://lf.estontorise.hu/archives/288), Balazs Nadasdi pedig egy részletesebb leírást is (a bejegyzés végén ott a link). De szerintem ezt még hagyd későbbre, ha most kezdtél el fejlesztéssel foglalkozni. Csak írtam, hogy ilyen is van.
Elolvastam a cikkedet. Az a jo hogy nagyon egyszeruen, erthetoen tudod leirni a dolgokat. Koszi.
VálaszTörlésEgyfelol valoban korai meg ez a Github talan, masreszrol viszont itt az elejen meg nagyon egyszeru kodokkal "dolgozunk" ezert konyebben ertheto lenne a mukodesi elv.
Annyi jo dolgot tudtam meg ma egyetlen nap alatt hogy itt az ideje elkezdeni tagelni: #developer_tools
Laszlo Fazekas Sajnos ahogy latom Cloud9-rol nem lehet G+on megosztani a koreimmel. FB es Twitter az megy. Igy viszont csak az e-mail cimed tudataban tudnam megosztani veled amit csinaltam. A tobbiek e-mail cimet sem tudom ezert ez igy kicsit elakadtam.
VálaszTörlésÜhüm. Ezt a részét nem néztem még. Kérni nem lehet tagságot? Tehát megosztasz valami url-t, amin keresztül én kérhetek tagságot a te kódodhoz vagy egyszerűen csak klónozhatom azt?
VálaszTörlésMajd megnézem én is ...
A GitHub még megoldás lenne, de azt kicsit mély víznek gondolom így az elején. Persze lehet, hogy nem az ...
VálaszTörlésHát, úgy nézem, hogy magát a kódot meg tudod osztani a publikus url-el, pl. így: https://c9.io/thebojda/test-git . De ez csak nézegetésre jó. A rendszeren belül hozzáadhatsz embereket, akik szerkeszthetik, de nem biztos hogy jó ez, hogy belepiszkálnak a kódodba. Tehát a legértelmesebb megoldás, hogy GitHub-al együtt használod. A GitHub-os projektet lehet cloud9-en keresztül szerkeszteni (mondjuk a változások kitolásához szerintem mindenképp terminál kell), utána ezt mások cloud9-en belül tudják klónozni, és akkor ki tudják próbálni, illetve át tudják szerkeszteni maguknak, esetleg githubon keresztül küldhetnek változásokat.
VálaszTörlésSzóval github nélkül max annyit lehet, hogy olvasásra megosztod a cuccot. Legalábbis én erre jutottam. Mondjuk github sem egy veszettül bonyolult dolog.
Githubra is regisztraltam mar :)
VálaszTörlésAzzal élből be is lehet lépni cloud9-re, szépen behúzza a projektjeidet, meg minden. GitHub-al elég jól össze van dolgozva.
VálaszTörlésLaszlo Fazekas Mit ertesz az alatt, hogy kitolashoz terminal kell? van terminal Cloud9 IDE -n van terminal.
VálaszTörlésTudom. Csak parancsokat kell pötyögni, nincs erre egy gomb, vagy valami, terminált kell használni. Persze cloud9-en belül.
VálaszTörlésA github segít és csak copy paste :-)
VálaszTörlés