2014. május 11., vasárnap

Fénysebesség

Fénysebesség

A fénysebesség egy egész érdekes határsebesség a fizikában. Egyfelől a relativitáselmélet kimondja, hogy semmi nem lépheti át a fény sebességét, másfelől megengedi, hogy mondjuk 10 fényévnyi távolságot mondjuk 1 év alatt tegyünk meg, ami kvázi tízszeres fénysebességnek felel meg. Ez látszólag ellentmondás, pedig nem az.

Az idődilatációs effektus miatt minél jobban megközelítjük a fény sebességét, annál lassabban telik számunkra az idő. Ha a fény sebességének 99,5%-val haladunk, akkor kb. 10x lassabban. Tehát amíg megtesszük ezt a 10 fényévnyi távolságot, addig az utazó számára csak 1 év telik el. Ha még jobban megközelítjük a fény sebességét, akkor az idő akár 1 órára is csökkenhet. A gond az, hogy ezzel együtt a gyorsan mozgó jármű tömege is tízszeresére nő, sokkal több energiára van szükség a felgyorsításához, de alapvetően csak energia kérdése, hogy milyen gyorsan tudunk haladni.

Érdekes elképzelni, hogy mi történne ilyenkor az űrhajóban ülők és mi történne a földi megfigyelők számára. Az űrhajóban ülők azt látnák, hogy folyamatos gyorsítás után elérik a mágikus 300 000 km /s-os értéket, ami ugye a határsebesség. Ekkor talán valami különlegesre számítanak, de nem történik semmi különleges. Ahogy tovább adják az energiát, tovább gyorsul az úrhajó. Eléri a 2x, 3x, ... majd a 10x-es fénysebességet gond nélkül, majd 1 év múlva megérkeznek a 10 fényévre lévő úticéljukhoz. Ezzel szemben a földről úgy látszik, hogy az űrhajó gyorsít egy ideig, majd egyre kevésbé gyorsul, és a fény sebességéhez közeli konstans sebességre áll be. Ezzel együtt menetirányban összenyomódik, megnő a tömege, és a rajta lévő minden történés tizedére lassul. Tehát ha úgy tetszik, a fénysebesség korlátossága csak a nyugvó megfigyelő számára létezik. Az űrhajósok csak akkor szembesülnek mindezzel, mikor visszaérkeznek 2 év múltán (nekik telik el 2 év amíg oda és vissza megjárják az utat), és a földön már 20 év telt el.

Igazából ez az amit nem lehet megkerülni. Utazhatunk a fénynél gyorsabban (saját szempontunkból), de ezzel kényszerűen az időben is utazunk előre a jövőbe. Ez az időutazás az, ami elkerülhetetlen, hacsak nem találunk rá valami kibúvót ...  

#blog

9 megjegyzés:

  1. de elvileg a földi megfigyelő sem nyugvó, nincs állandó pont az univerzumban, amihez viszonyítani lehetne? Legalábbis a legutóbbi Cosmos részben ezt mondták :-)

    VálaszTörlés
  2. Az igaz. Igazából a relatív sebességük számít. Tehát amikor a földről úgy látod, hogy a fénysebesség 99,5%-ával halad az űrhajó, akkor fogja ő úgy gondolni, hogy 10x-es fénysebességgel megy, és akkor fogod te úgy látni, hogy tizedére csökkent ott az idő. Ha egy másik gyors űrhajóról, vagy egy másik bolygóról figyelik, ami a földről nézve olyan gyorsan mozog, hogy ott az idő 2x lassabban telik, akkor ők úgy fogják látni, hogy az űrhajónak kisebb a sebessége, és csak 5x lassabban telik rajta az idő, és csak fele annyira nyomódott össze, mint amit a földön mérnek. Nincs abszolút tér és idő fogalom, mindig csak a saját idődhöz, és a saját mérőeszközedihez tudsz viszonyítani.

    VálaszTörlés
  3. Szeretem amikor az okfejtések ilyen érthetően olvasmányosak. :)

    VálaszTörlés
  4. "Tehát amikor a földről úgy látod, hogy a fénysebesség 99,5%-ával halad az űrhajó" ... ez jó. Nem lenne túl tartalmas látnivaló. :)

    VálaszTörlés
  5. Jó kis írás. De mi van, ha mondjuk a föld eleve kb a fénysebesség 80-90 százalékával halad. Akkor nem mindegy milyen irányba indul el az űrhajó, mert egyik irányba már alig tud gyorsulni.

    VálaszTörlés
  6. A földhöz képest tud, egészen fénysebességig. Sőt, ha a majdnem fénysebességre gyorsult űrhajóról kilősz egy torpedót, az is felgyorsulhat a torpedóhoz képest fénysebességig. A földről viszont úgy fogd látni, hogy az űrhajó majdnem fénysebességgel megy, a torpedó pedig egy ici picikét gyorsabban.

    VálaszTörlés
  7. http://math.ucr.edu/home/baez/physics/Relativity/SR/velocity.html - itt van egy képlet a sebességek összeadására, amivel ki lehet számolni, hogy mit fog látni a földi megfigyelő akkor, ha a mozgó űrhajóról elindul valami hozzá képest x sebességgel. Az benne a trükk, hogy bárhogy adod össze a c-nél kisebb sebességeket, nem lesz soha c-nél nagyobb.

    VálaszTörlés
  8. Ja, amúgy baromi trükkös, de ez benne a szép. :)

    VálaszTörlés