2014. június 20., péntek

Milyen lehet mesterséges intelligenciának lenni ?!

Milyen lehet mesterséges intelligenciának lenni ?!

Azon gondolkodtam, milyen lehet mesterséges intelligenciának lenni. :) Tegyük fel, hogy valaki szuperszámítógépekből felépítene egy teljesen jól funkcionáló emberi agyat, amit mondjuk arra szeretne használni, hogy kiolvastatja vele a Wikipedia-t, hogy aztán kérdéseket tehessen fel neki. Egy ilyen "lény" teljesen vak lenne, süket, nem érezne soha szagokat, ízeket, nem lenne tapintás érzése. Csak úgy lebegne a semmiben, és valahogy szavak jelennének meg a "tudatában", miközben "olvassa" a wikipedia-t. Vajon egy ilyen "lény" teljesen jól funkcionáló agya ellenére mennyire lenne képes értelmezni azt, amit "olvas"? Képes lenne bármilyen képet kialakítani a világról? Alapvetően a gondolkodáshoz nincs szükség érzékszervekre, de érzékszervi élmények nélkül mégsem nagyon tudom elképzelni, hogy valami gondolkodni tudjon. Az egyik legnagyobb nehézség az emberi intelligencia modellezésében szerintem pont ez, hogy itt minden mindennel összefügg. Nehéz kiemelni egy egy modult, vagy funkciót (pl. a gondolkodást) a környezetéből, mert úgy nem fog működni. Hasonlón gondolkodtam régebben. Ha megépítenénk egy agyat, és bele is helyeznénk egy robot testbe, a létrehozott "lény" szerintem ugyanúgy nem csinálna semmit, mivel nincs rá késztetése, hogy reagáljon a világra. Minket ösztönök hajtanak, érzelmek, stb. és ezeket megint csak nem lehet leválasztani az egészről, mert e nélkül nem működik a rendszer. Ugyanakkor ha egyben vizsgáljuk az agyat, olyan bonyolult, hogy képtelenek lennénk átlátni a működését. Ilyenek miatt gondolom azt, hogy az első mesterséges intelligenciát nem programozni fogják, hanem emberekről másolni, úgy hogy képesek leszünk ugyan az agy működését emulálni, de átlátni vagy megérteni nem fogjuk, hogy mi történik belül. Nem fogjuk tudni, hogy egy robot mit miért tesz, és ez elég sok kérdést felvet. Egyáltalán egy ilyen robotot tekinthetünk-e robotnak, vagy inkább emberként kellene kezelnünk. Utóbbi esetben például megilletik-e őt az emberi jogok, stb. Ray Kurzweil olyan 2030-ra, 2040-re jósolja a mesterséges intelligencia megjelenését. Kíváncsi leszek, hogy valóban ezekkel a kérdésekkel fogjuk-e szembetalálni magunkat, vagy valami teljesen más lesz az az MI, mint amit én elképzelek.

#blog

4 megjegyzés:

  1. Te emberként gondolkodol arról, hogy milyen lehet MI-nek lenni. Ezzel szemben ez nem így van. Egyszerű példa. Véges számú végtagjaid vannak. Ezzel maximum negatív irányban lehet kezdeni valamit. De egy MI minden katasztrófa nélkül le fogja kezelni ha kap plusz két háttértárat/merevlemezt/wikipédia oldalt/stb-t...

    VálaszTörlés
  2. Igen, én így definiálom az MI-t, hogy emberinek megfelelő intelligencia.

    VálaszTörlés
  3. Valahol már írtam, hogy nemrég azt olvastam, hogy az emberi agy úgy működik, hogy csak minimális információt tárol a múltról, és a jelenből, az érzékszerveink által rakja össze a mai képpé. Tehát, ha valaminek nincs és nem is volt semmilyen érzékszerve, és a múltja is csak a Wikipédia, akkor kb. egy bogáréhoz hasonló énképe lehet szerintem.
    Az agy folyamatosan dolgozik, gondolkodik, ezzel folyamatosan újat hozva létre, ezzel folyamatosan változtatja önmagát. Ez egy MI-nél nem csak hogy nem kívánatos, hanem egyenesen veszélyes. Állandóan újraértelmezné a Wikipédiát, állandóan tanulna hozzá, és erősen változékony lenne a világa, ami kizárólag a Wikipédiából áll.

    Amúgy szerintem se csinálna semmit, ha beültetnék valahová, egyszerűen hiányzik belőle az a több millió év, ami az emberben ott lapul.

    VálaszTörlés